Kompetencja gramatyczna-jak ją rozwijać? Booklet do pobrania


Czym jest kompetencja gramatyczna i w jaki sposób ją rozwijać? Najprościej rzecz ujmując, jest to znajomość zasad gramatyki danego języka oraz umiejętność zastosowania ich w praktyce. Praca nad rozwojem kompetencji gramatycznej jest bardzo ważna, ponieważ to właśnie dzięki niej nasza wypowiedź pokazana jest w odpowiednim kontekście gramatycznym, a co za tym idzie, możemy w pełni przekazać to, co mamy na myśli.


Wyobraźmy sobie struktury gramatyczne jako wiązania łączące poszczególne elementy języka. Dla przykładu, obcokrajowiec zrozumie poszczególne elementy, np. ‚ja- pić- woda’, natomiast istnieje wiele możliwości nadania im treści, właśnie w zależności od kontekstu gramatycznego (możemy powiedzieć np. ,,Wypiłem wodę”, ,,Lubię pić wodę”, czy też ,,Chcę napić się wody”). Kompetencję gramatyczną warto rozwijać już u początkujących uczniów a także u dzieci w młodym wieku. Już tacy uczniowie potrafią zauważyć, również na poziomie podświadomości, mechanizmy budowy języka, relacje pomiędzy poszczególnymi kategoriami wyrazów, czy też podobieństwa i różnice w stosowaniu struktur gramatycznych. Przykładowe techniki wspierające rozwój kompetencji gramatycznej to wybór prawidłowej odpowiedzi, kategoryzowanie, dopasowywanie elementów, dodawanie i zmiana elementów językowych oraz konstruowanie zdań. Rozwój kompetencji gramatycznej wpływa na zwiększenie biegłości językowej, co przekłada się na bardziej świadomą i kreatywną produkcję językową. Co więcej, wpływa on również pozytywnie na inne umiejętności językowe, jak pisanie czy rozumienie tekstów czytanych i słuchanych.

Zapraszamy do pobrania bookletu z praktycznymi sposobami na ćwiczenie i rozwijanie kompetencji gramatycznej naszych uczniów. Enjoy:)!
⬇️⬇️⬇️
Mind your grammar… BOOKLET

Komentarze: 1

  1. 22 marca 2018 o 14:45 (Odpowiedz)

    Wspaniały booklet. Bardzo praktyczny. Z pewnością lektorzy i Ci doświadczeni i Ci trochę mniej znajdą coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *